/Files/images/kartinki_2018/anime-deti-57.gif

Вплив культури харчування на здоров’я дитини

Однією з найвагоміших причин погіршення стану здоров’я дітей дошкільного віку є порушення структури харчуваннята зниження його якості. Чимало захворювань і патологічних станів, зокрема недостатність мінеральних речовин та вітамінів, призводять до погіршення здоров’я дітей. Тому формування культурихарчування дошкільників має важливе соціально-гігієнічне значення.

Культура харчування як складова способу життя людини охоплює пошук, вибір, приготування і вживання їжі, а також усі супутні процеси. Формується вона з дитинства і впливає на стан здоров’я й у дорослому віці.

Від місця, яке займає їжа в ієрархії цінностей дитини, від якості та кількості їжі, етики та естетики харчування залежить рівень культури харчування.

У нашому дошкільному навчальному закладу загального типу дитина перебуває 9–10 годин поспіль та отримує організоване харчування(сніданок, обід, вечерю), що забезпечує її добову потребу в поживних речовинах та енергії приблизно на 75–80%. Саме тому під час організації харчування в дошкільному навчальному закладі важливо не лише нагодувати дитину, щоб вона не залишилася голодною. Важливо докласти зусиль до того, щоб сформувати в неї культуру харчування, як невід’ємну складову здорового способу життя.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Якщо дитина не снідає, часто вживає солодкі газовані напої, цукерки, напівфабрикати та їжу швидкого приготування, це призводить до виникнення надлишкової маси тіла.Багаті на жири та бідні на клітковину раціони спричиняють захворювання серцево-судинної системи, ожиріння тощо.

З-поміж значущих проявів нераціонального харчування у дітей виокремлюють:

· надлишкове вживання солі, цукру, насичених жирів;

· дефіцит мікронутрієнтів;

· недостатнє вживання молочних продуктів, риби, овочів та інших продуктів, які є джерелом харчових волокон.

Захворювання, до яких призводить нераціональне харчування:

• анемія

• атеросклероз

• хвороби органів травлення

• хвороби щитовидної залози

• гіпертонічна хвороба

• надлишкова маса тіла та ожиріння

• карієс

• кишкові інфекції

• інвазії та харчові отруєння

• кишковий дисбактеріоз

• метаболічний синдром

• злоякісні новоутворення

• подагра

• остеопороз

• цукровий діабет

Харчування — це не лише фізіологічний, а й соціально та культурно зумовлений процес.

Чинники, що впливають на культуру харчування в сім’ї

Особливості культури харчування формуються у дитинстві та мають доволі стійкий характер. Найімовірніше, дитина, яка харчується неправильно, не змінить своїх звичок і в подальшому житті.

Тому для формування культури харчування передусім доцільно розглянути ті чинники, що впливають на культуру харчування дітей:

· харчова поведінка батьків;

· приклад авторитетних для дитини людей;

· реклама продуктів харчування.

Вплив батьків у вихованні як позитивних, так і негативних смакових звичок дитини переважає вплив інших дорослих. Майже завжди культура харчування дитини визначається харчовими уподобаннями та культурою її батьків. Наприклад, якщо батьки постійно готують напівфабрикати або купують готову їжу, то цілком логічно, що дитина звикає до такого харчування та залюбки їсть такі продукти. Так формується замкнуте коло,бо батьки вважають, що саме це і є улюбленою їжею їхньої дитини.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Найбільше впливають на харчову поведінку дитини ставлення до приймання їжі та смакові уподобання матері, адже вона є найріднішою людиною і першим зразком для наслідування. З нею дитина частіше спілкується та проводить більше часу, аніж з іншими членами сім’ї.

Культура харчування авторитетних для дитини дорослих або інших дітей впливає на розвиток вибірковості в їжі. Цей факт цілком природний та очевидний: дитина дивиться, що робить дорослий або старша дитина, і наслідує їхні дії.

З огляду на те що «копіювання за зразком» є основним способом формування моделей поведінки й більшості навичок дитини в дошкільному віці, оточення має дотримуватися правил етикету і культури харчування.Що більше часу дитина проводить біля телевізора чи комп’ютера, то більше реклами вона сприймає. Засоби маніпулювання свідомістю стимулюють бажання дитини вживати саме ту їжу чи напої, які пропонує в напрочуд яскравій формі реклама. Зазвичай дитина обирає їжу,схожу на домашню, а також ту, що рекламують: цукерки, шоколад, чіп-си, фаст-фуд тощо.

Харчування в дошкільному навчальному закладі відрізняється від цих пріоритетних для дитини продуктів і страв, що спричиняє додаткові труднощі в процесі адаптації до умов закладу та подальшого формування культури харчування дитини.

Кiлькiсть переглядiв: 219