Обережно, у морі медузи!

/Files/images/kartinki_2018/blestiashka-132.gif

Наближається літо, а з ним — сімейний відпочинок на морі. Морська вода ві­дома своїми цілющими властивостями, утім деякі її мешканці, зокрема медузи, мо­жуть нашкодити здоров'ю людини. Плаваючи в морі з дітьми, будьте обачними — дотик медузи у найлегшому випадку може призвести до опіку. Тому варто знати, як діяти у такій ситуації.

Якнайшвидше винесіть дитину, яку вжалила медуза, на берег і надайте домедичну допомогу або зверніться до лікаря. Отрута медузи може призвести до токсичного шоку або навіть паралічу.

Забороніть дитині торкатися руками до місця опіку і тим паче чесати його.

Обітріть місце опіку й видаліть щупальці, що прилипли до шкіри. Для цього використайте такі підручні предмети, як сухий рушник, рукавички, пінцет (за його відсутності — тупу сторону ножа тощо). Не торкайтеся ураженої ділянки голими руками. Адже залишки медузи можуть і далі виділяти отруйну речовину.

Промийте місце опіку морською водою, содовим або соляним розчином, нашатирним спиртом, спиртовмісним продуктом, оцтом або уриною (вона містить багато аміаку). Якщо опіки незначні, використайте свіжовичавлений сік лимона чи помі­дора або покладіть їх м'якоть на місце опіку. У жодному разі не промивайте шкіру прісною водою.

Обробляйте місце опіку кожні дві години, поки біль не вщухне. За можливості, прикладіть лід.

Усуньте побічні симптоми. Гель або крем з гідрокортизоном зменшить набряк, антигістамінний засіб — зніме свербіж шкіри, знеболювальний протизапаль­ний засіб — полегшить больовий синдром. Не використовуйте розчини йоду або брильянтового зеленого — вони діятимуть агресивно. Пантестин теж не дасть бажаного ефекту, оскільки опік медузи хімічного походження.

Вкрийте місце опіку від потрапляння сонячних променів (після надання домедичної допомоги). Аби уникнути зневоднення і якнайшвидше очистити організм ди­тини від токсинів, перенесіть її в затінок і давайте багато пити.

Подбайте, аби пухирі, які можуть утворитися після сильного опіку, не лопали, адже у такому разі можливе інфікування, що надовго відстрочить одужання.

Стежте за серцевим ритмом і частотою дихання дитини, спостерігайте за алергійними реакціями. Якщо на наступний день все ще наявні хворобливі відчуття, нудота, блювання, судоми, алергійна реакція або порушення серцевого ритму, негай­но покажіть дитину дерматологу або зверніться до опікового центру.