Ротавірусна інфекція у дітей - Гостре інфекційне захворювання, що викликається патогенними ротавирусами і протікає з переважним ураженням шлунково-кишкового тракту. При ротавірусної інфекції у дітей розвивається гострий гастроентерит з лихоманкою, нудотою, блювотою, діареєю і абдомінальними болями, що супроводжується інтоксикацією і респіраторним синдромом. Діагноз ротавірусної інфекції у дітей ставиться на підставі комплексу клінічних і епідеміологічних даних і результатів лабораторних досліджень. Лікування ротавірусної інфекції у дітей включає замісну, дезінтоксикаційну терапію, лікувальну дієту, прийом спазмолітиків, ферментів, ентеросорбентів, пробіотиків, противірусних та імунотропних препаратів

Ротавірусна інфекція у дітей - «хвороба брудних рук».

При цьому слід зауважити, що рівень життя, цивілізованість суспільства, ретельне дотримання гігієнічних заходів і побутові умови не грають особливої ролі у формуванні ризику захворюваності, тобто, кишковою інфекцією хоча б раз в житті хворіє кожна дитина, незалежно від догляду і соціального статусу. Що собою являє ротавірусна інфекція?

Ротавірусна інфекція (кишковий грип, ротавірусний гастроентерит) - це інфекційна патологія травного тракту, що супроводжується симптомами загальної інтоксикації і дегідратацією (зневодненням) організму. Дане захворювання характерно для всіх вікових груп, проте частіше зараження піддаються діти від півроку до 3-х років. За статистичними даними, останнім роки істотно зросла захворюваність ротавірусної інфекцією серед дітей молодшого віку (до 60%).. Це пояснюється тим, що в даному віці в організмі дитини відсутні антитіла до ротавірусу.

Клінічні форми захворювання:

· Гастроентеріческіе (шлунково-кишкова).

· Ентеріческая (кишкова).

Причини ротавірусної інфекції

/Files/photogallery/ротавирус.jpg

Збудником кишкової інфекції є ротавірус з сімейства реовірусів. Свою назву (rota в перекладі з латинської означає колесо) РНК-вірус отримав через схожість з маленьким велосипедним колесом з широкою маточиною, втулкою, чітко окресленим ободом і спицямиЗа антигенними властивостями ротавіруси підрозділяються на 9 серологічних типів. Заразним для людини є 1-4, а також 8 і 9 тип вірусу. Вірус здатний протягом кількох місяців зберігати свою життєздатність на об`єктах зовнішнього середовища, переносить вплив ефіру і кислот, відносно стійкий до дезінфектантів, швидко гине при нагріванні. Ротавірусна інфекція найчастіше зустрічається в зимово-весняний період. У той же час спорадичні спалахи захворювання можуть реєструватися протягом усього року.

Механізм розвитку захворювання

Джерелом захворювання є людина з гострою формою маніфестной інфекції, або вірусоносій, що виділяє збудника в зовнішнє середовище разом з фекаліями.

Інкубаційний період ротавірусної інфекції у дітей може тривати від 12 годин до 1-5 діб.

Найбільша концентрація віріонів в калі фіксується в перші 3-5 днів захворювання. Саме цей період вважається найнебезпечнішим в епідеміологічному відношенні. Нерідко джерелом зараження дітей раннього віку стають їх власні матері, інфіковані ротавирусом. Після проникнення в організм збудник кишкової інфекції впроваджується в епітеліоцити слизової оболонки травного тракту, найчастіше в епітеліальний шар тонкого кишечника. Упровадившись всередину клітини, ротавірус сприяє пошкодження і відторгнення її ворсинок. Це, в свою чергу, призводить до злущування зрілих клітин кишкового епітелію і заміщенню їх на функціонально неоформлені морфологічні структури, які не здатні синтезувати травні ферменти і здійснювати процеси травлення і всмоктування. Таким чином, збудник ротавірусної інфекції не викликає запалення шлунково-кишкового тракту, а стає причиною порушення травної функції та діареї.

Механізм передачі інфекції:

· фекально-оральний;

· харчовий;

· водний;

· контактно-побутовий;

· повітряно-краплинний (в окремих випадках).

Симптоми ротавірусної інфекції у дітей

Ротавірусна інфекція - це захворювання, що має циклічний перебіг. Тривалість інкубаційного періоду становить 1-4 дня (частіше 12 годин або добу). Зазвичай хвороба починається гостро, з підвищення температури тіла до 39-40 С. З`являється сильне бурчання і болі в животі, рясний смердючий водянисті випорожнення (до 20 разів на добу) і повторна або багаторазова блювота, яка починається з найперших годин захворювання, навіть за умови голодного шлунка або після споживання трохи більше 50 мл рідини. Після їжі в блювотних масах виявляються неперетравлені харчові шматочки. Нерідко обсяг блювотних мас перевищує отриману дитиною кількість їжі і води. Знизити температуру тіла при ротавірусної інфекції досить складно і вона може триматися на позначці 39 С протягом 5-6 днів.

Респіраторними проявами ротавірусної інфекції у дітей служать помірна гіперемія і біль в горлі, нежить, невеликий сухуватий кашель, кон`юнктивіт.

Нерідко ознаки підгострого перебігу ротавірусної інфекції педіатри помилково приймають за ГРЗ або ГРВІ.

Найхарактернішим відмінністю діареї, викликаної ротавирусом, від дизентерії або сальмонельозу - відсутність в калових масах слизу, зелені і домішок крові, а також відсутність тенезмов (болісних помилкових позивів до дефекації). У дуже маленьких дітей кал може знебарвлюватися, не змінюючи при цьому своєї консистенції. У середньому тривалість діареї становить 5-6 днів. У перші 2-3 діб стілець водянистий, а потім стає глінообразним, характерного сіро-жовтого кольору. Катаральні явища проходять за 3-4 дні. Як правило, після вироблення організмом антитіл проти вірусу захворювання закінчується самовилікування. Якщо в калових масах виявляються домішки крові, це сигналізує про приєднання бактеріальної інфекції (ешеріхиоз, шигельоз, кампілобактеріоз). У таких дітей більш виражені симптоми загальної інтоксикації. Що стосується катаральних ознак ротавірусної інфекції, то багато фахівців їх також вважають наслідком нашарування вторинної бактеріальної інфекції. Специфічна несприйнятливість до ротавірусу, обумовлена секреторними і гуморальними антитілами, формується в ранньому дитинстві, після перенесеного захворювання. Слід зазначити, що імунітет нестійкий, і при низькому рівні антитіл в зрілому віці можливий рецидив захворювання.

Ускладнення ротавірусної інфекції :

· гемодинамічні розлади;

· гостра ниркова недостатність;

· інфекційно-токсична нирка;

· синдром Гассер;

· геморагічний гастроентерит;

· некротичний ентероколіт.

Діагностичні особливості ротавірусної інфекції у дітей

Для даного захворювання характерна осінньо-зимова сезонність, висока контагіозність (заразність), епідемічні або спорадичні спалахи. Ротавірусна інфекція переважно вражає дітей раннього віку (від року до трьох років).

Відмінні ознаки: гострий початок, гарячковий стан, блювота і діарея секреторного характеру. З першого дня захворювання спостерігається типове поєднання респіраторного і гастроентеритний копрологіческого синдрому. Відсутність в калі слизу, крові і зелені. Відсутність «знахідок» при проведенні звичайного бактеріологічного дослідження на кишкову групу мікроорганізмів.

Лабораторна діагностика ротавірусної інфекції

При ротавірусної інфекції у дітей результати бактеріологічного дослідження калу на основні кишкові інфекції - негативні. Допоміжне значення в постановці діагнозу має мікроскопічне дослідження калу - копрограмма, загальний аналіз сечі і крові.

Вірусологічне дослідження фекалій (електронна або іммуноелектронная мікроскопія біоматеріалу з метою виявлення ротавірусу або вірусного антигену) і виділення вірусу в клітинних культурах.

Серологічне дослідження (виявлення ротавирусного антигену методом ІФА, РН, РСК, РНГА, латекс-аглютинації).

З якими захворюваннями можна сплутати?

Ротавирусную інфекцію слід диференціювати від дизентерії, гастроінтестинальних форм сальмонельозу, холери, ієрсиніозу, протозойних інвазій кишечника, харчовим отруєнням, вірусними - діарея іншої етіології(ентеровирусна та ін.)

Лікування ротавірусної інфекції

Головна мета протіво ротавірусной терапії - боротьба з інтоксикацією і зневодненням організму, а також пов`язаними із захворюванням порушеннями роботи серцево-судинної і видільної системи. Госпіталізація проводиться за клінічними показаннями. При легкої і среднетяжелой формі ротавірусної інфекції лікування дитини може проходити в домашніх умовах.

Які лікарські засоби не можна використовувати при лікуванні ротавірусної інфекції у дітей?

· протидіарейні препарати.

Ротавірус «виходить» з організму разом з калом. Тому лікування повинно бути спрямоване не на усунення симптомів діареї, а на полегшення стану дитини та зменшення кількості позивів до дефекації.

· антибіотики.

Антибактеріальні препарати не здатні впливати на вірусні частинки, а також їх використання призводить до розвитку дисбактеріозу і погіршення процесів перетравлення їжі.

Дієта при лікуванні ротавірусної інфекції

При лікуванні кишкових інфекцій, в гострий період захворювання з харчового раціону дитини слід виключити незбиране молоко і молочні продукти і обмежити прийом їжі, багатої вуглеводами (солодкі фрукти, фруктові соки, випічка, бобові культури). Також в гострий період хвороби не дозволяється годувати дітей м`ясом, бульйону, м`ясними продуктами, жирними і смаженими стравами. Їжу хворій дитині дають часто, невеликими порціями. У список дозволених продуктів входять слизові каші, овочеві пюре і супи, білі сухарики і печені яблука Дуже важливо при лікуванні ротавірусної інфекції дотримуватися правильного питного режиму. При рясної блювоти і сильної діареї дитячий організм вимагає постійного поповнення втраченої рідини. Пити слід повільно, дрібними ковтками, з перервами в 5-10 хвилин. Після кожного нападу блювоти немовляті необхідно давати по 50 мл рідини, в більш старшому віці - по 100-200 мл. При значному зневодненні питний режим повинен призначатися лікарем. В якості пиття використовується мінеральна вода без газу, чай або вода з лимоном, журавлинний морс, відвар ромашки, а також спеціальні сольові розчини.

Профілактика ротавірусної інфекції у дітей

· Використання для пиття тільки кип`яченої води;

· Ретельне миття рук перед їжею;

· Попереднє миття фруктів і овочів за допомогою щітки;

· Достатня термічна обробка їжі.

В якості специфічної профілактики ротавірусної інфекції у дітей використовується вакцинація живими оральними вакцинами (Ротарікс, РотаТек).

Кiлькiсть переглядiв: 8436